Olejek rycynowy na rzęsy

Olejek rycynowy na rzęsy

W czasach starożytnych olejek rycynowy był uważany za lekarstwo i miksturę dosłownie na wszystko. Do czasów dzisiejszych przetrwały przekonania naszych babć o zdrowotnych właściwościach olejku i wiele kobiet stosuje go na bardzo różne dolegliwości. Obecnie jest to jeden z najczęściej kupowanych i stosowanych olejków.

W jego skład wchodzi gliceryd kwasu rycynolowego, który jest składnikiem olejku rycynowego w 80%. Konsystencja olejku jest gęsta, a kolor może przechodzić od białego do jasnożółtego. Olejek jest bezzapachowy. Prawie niemożliwe jest rozpuszczenie go w wodzie. Olejek rycynowy zamarza w temperaturze -24 stopni.

Jeżeli przyjrzymy się historii olejku może nas ona nieco zaskoczyć. Dzieje się tak, ponieważ na samym początku olejek stosowano do olejowania bloków kamiennych, które tłuste lepiej nadawały się do transportu. Później w starożytnym Egipcie zaczęto stosować go w celach medycznych. Nieco później w Azji zaczęto używać go do wywoływania porodu. W średniowieczu zaczęto go stosować doustnie na dolegliwości trawienne. Ale już w tamtych czasach kobiety zaczęły eksperymentować z jego zastosowaniem i nakładały go na włosy, skórę i paznokcie.

Olejek rycynowy otrzymuje się z nasion rącznika pospolitego. Rącznik występuje w Afryce i Indiach. Mimo tego, że jest to raczej roślina tropikalna osiągająca wysokość nawet to dziesięciu metrów, można ją ujrzeć w Polsce, jako niewielką roślinę ozdobną. Przez naukowców jest to jedna z najniebezpieczniejszych roślin na całym świecie. Badania udowodniły, że każda część rącznika zawiera białko, które jest toksyczne. Zjedzenie nasion potraf zabić człowieka w ciągu dwóch dni, ponieważ narządy wewnętrzne są stopniowo wyniszczane. Jednak olejek mimo pochodzenia nie jest toksyczny i nie wpływa niekorzystnie na zdrowie człowieka.

Już od kilkudziesięciu lat olejek słynie ze swoich właściwości przeciwzapalnych, a także przeciwbakteryjnych. Jest popularny nie tylko w kosmetyce, ponieważ jego właściwości zapewniły mu sławę w prawie każdej branży.

W kosmetyce znalazł swoje zastosowanie w pielęgnacji skóry i włosów. Jest też jednym ze składników mydeł, kremów, maseczek, olejków do masażu, a nawet leków. Niekiedy można spotkać się z opinią, że olejek ma właściwości przeczyszczające. Jest w tym trochę prawdy, ponieważ można znaleźć go w składzie wielu tabletek. W medycynie jest też znany z tego, że łagodzi bóle głowy i pleców.

Z uwagi na temperaturę, w jakiej zamarza bardzo często jest składnikiem płynów hamulcowych, smarów, farb, wosków, past i innych produktów, które mają być odporne na zimno.

Olejek rycynowy jest także stosowany w przemyśle spożywczym, jako dodatek do środków aromatyzujących i słodyczy, jako pochłaniacz wilgoci i pleśni. Bardzo często w krajach takich jak Bangladesz, Indie czy Nepal olejek jest wykorzystywany do konserwacji różnego rodzaju ziaren. Dzięki temu ryż i pszenica nie psują się podczas długiego przechowywania.

Mimo wielu zalet należy pamiętać, że kobiety w ciąży nie powinny stosować olejku rycynowego pod żadną postacią. Stosowanie go może prowadzić do odklejenia łożyska i przyspieszenia akcji porodowej.

Olejek rycynowy na rzęsy

W internecie krążą teksty o tym, że dziewczyny stosują olejek rycynowy na rzęsy. Dzięki temu rzęsy mają przestać wypadać, stać się dłuższe, grubsze i ciemniejsze. Dopóki nie przetestujemy olejku na sobie to nie dowiemy się czy on naprawdę działa. Dla 90% dziewczyn jest to metoda bardzo skuteczna, a co najważniejsze bardzo naturalna. Na niewielką grupę osób w ogóle nie działa lub są to efekty bardzo mało widoczne. Metoda jest odpowiednia dla każdej osoby, ponieważ rzęsy są narażone na wiele szkodliwych czynników. Są nimi między innymi codzienne malowanie rzęs, doklejanie sztucznych, przedłużanie, używanie zalotki czy inne zabiegi kosmetyczne. Po tych wszystkich czynnościach rzęsy osłabiają się i prowadzi to do ich wypadania, a skutkiem tego jest znaczne przerzedzenie włosków okalających oczy.

Należy jednak pamiętać, żeby stosować olejek racjonalnie, ponieważ nałożenie na noc zbyt dużej ilości może bardzo podrażnić oczy, które rano będą lekko spuchnięte i zaczerwienione. U niewielkiej ilości osób stosujących olejek rycynowy, jako odżywkę wywołał on także reakcję alergiczną. Jeżeli zauważy się coś niepokojącego należy odstawić odżywkę i w razie konieczności udać się do lekarza. Nie jest to jednak pewne, że reakcja alergiczna wystąpi, ponieważ dziewczyny stosujące taką odżywkę nie skarżą się na żadne alergie.

Olejek rycynowy na rzęsy – efekty

Jeżeli olejek rycynowy będzie wcierany w rzęsy dwa razy dziennie przyniesie rewelacyjne efekty już w 3 tygodnie. Olejek można wcierać w rzęsy za pomocą nieużywanej szczoteczki od tuszu do rzęsy lub pędzelka od eyelinera. Mimo tego najwygodniejszą metodą i najbardziej przynoszącą efekty jest wcieranie olejka palcami. Stosuje się go dokładnie tak jak każdą inną odżywkę przeznaczoną do poprawy kondycji rzęs.

Na efekty nie trzeba długo czekać, ponieważ rzęsy przestają wypadać już po kilku dniach od rozpoczęcia kuracji. Widać także ogromną różnicę w wyglądzie rzęs, które są znacznie grubsze i ciemniejsze, a nawet same się podkręcają.

Olejek rycynowy – cena

Olejek rycynowy dostępny jest w każdej aptece i w niektórych drogeriach w ciemnej, szklanej buteleczce za jedynie kilka złotych. Cena jest bardzo niska, ale warta tego, co potrafi zdziałać olejek. Na ulotce można wyczytać, że jest przeznaczony jedynie do stosowania wewnętrznego w medycynie i zewnętrznego w kosmetyce.

Olejek rycynowy – zastosowanie

Głównie olejek jest stosowany na skórę i różne problemy z nią związane. Można go używać na wszelkie oparzenia, krostki, trądzik, a nawet rozstępy. Można także używać go na zmarszczki, które dzięki właściwościom olejku stają się mniej widoczne. Olejek rycynowy wchłania się doskonale do wnętrza skóry i dzięki temu może wspierać produkcję kolagenu i elastanu. Jeżeli zacznie być stosowany przed powstaniem pierwszych zmarszczek może znacznie opóźnić proces ich powstawania, co jest na pewno ogromną zaletą. W tym przypadku należy codziennie przed pójściem spać nakładać olejek w okolicach narażonych na zmarszczki.

Olejek rycynowy ma też niebywałe właściwości nawilżające skórę. Zawarte w nim składniki bardzo łatwo i szybko przenikną przez skórę i wchłoną się w każde miejsce. Można go stosować bezpośrednio na skórę lub dodając go do ulubionego kremu, który nakładamy codziennie na twarz.

Jest to także świetny środek na usunięcie blizn, które szpecą ciało. Mimo tego, że efekty nie są szybko zauważalne i trzeba pamiętać o jego regularnym stosowaniu to efekt uzyskany po długim czasie jest trwały i nie powoduje odnowienia się blizny. Tak samo działa też na rozstępy. Bez względu na to czy spowodowała je ciąża czy znaczny przyrost wagi.

Olejek rycynowy pozwala także uzyskać piękne i długie paznokcie. Chyba nie ma na świecie kobiety, która nie miałaby chociażby najmniejszego problemu ze swoimi paznokciami. Jest na to rozwiązanie. Ładne i zdrowe paznokcie zapewnimy sobie poprzez stosowanie odżywki na zarówno na skórki jak i na całą płytkę paznokcia. Do przygotowania takiej maseczki potrzebne są tylko 3 składniki: olejek rycynowy, żółtko jajka i kwasek cytrynowy. Wszystko należy razem wymieszać i nakładać na płytkę paznokcia i skórki. Odżywkę można stosować kilka razy dziennie, a pierwsze efekty pojawią się już po kilku aplikacjach.

Mało osób wie, że olejek rycynowy jest też środkiem do odkażania ran. Można go stosować na niewielkie zadrapania, a także większe rany otwarte. Jest też świetny, jeżeli chcemy złagodzić ból lub swędzenie.

Olejek rycynowy jest także stosowany przez kobiety, które chcą przyspieszyć wzrost włosów. Poleca się stosowanie go bezpośrednio na skórę głowy poprzez masaż. Dzięki temu włosy będą mocniejsze, a stymulacja cebulek pobudzi włosy do rośnięcia. Można go także połączyć z innym olejem stosowanym na włosy, np. kokosowym. Przy stosowaniu ważne jest, aby włosy przykryć czepkiem, który pobudzi dodatkowo skórę głowy, a olejek rycynowy wniknie głęboko. Rano należy bardzo dokładnie spłukać pozostałość olejku, aby włosy nie były tłuste. Oprócz pobudzania wzrostu włosów, olejek rycynowy idealnie nadaje się do ich odżywiania i nakładania na łamliwe i rozdwojone końcówki. Do odżywek na włosy z olejku rycynowego można dodawać także inne olejki, które wzmocnią dotychczasowe efekty. Warto pamiętać, że najlepsze efekty uzyskuje się, jeżeli odżywka jest nałożona na włosy pozostaje na nich przez około jedną godzinę i jest przykryta folią.

Olejek rycynowy stosuje się również w medycynie na wiele dolegliwości. Aby pozbyć się zaparć należy pić po jednej łyżeczce dziennie olejku przez trzy kolejne dni. Okazuje się, że niezwykłe efekty można uzyskać na ból stawów i artretyzm. Można stosować go w formie masażu za pomocą tego olejku lub w formie okładów. Dla szybkich efektów zaleca się stosowanie go przez, co najmniej trzy dni w tygodniu.

Oprócz tych wszystkich wyżej wymienionych zalet olejek rycynowy posiada także inne, nieco mniej znane zalety. Są nimi np. problemy z układem pokarmowym, reumatyzm, migreny, porażenie mózgowe, stwardnienie rozsiane, a także choroba Parkinsona.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *