Czy możliwa jest interpretacja wyników badań przez Internet?

Jeszcze kilkanaście lat temu nikomu by nie przyszło nawet do głowy, że interpretacja wyników krwi online będzie czymś normalnym. Wiedzieliśmy, że z każdym problemem zdrowotnym musimy iść do lekarza i zobaczyć się z nim osobiście. Biegaliśmy tam po każdą receptę, skierowanie i poradę – nawet wtedy, gdy nasz problem nie był zbyt poważny. Do tego się jednak przyzwyczailiśmy, więc nikt tego nie kwestionował. To dopiero jakiś czas temu ludzie po raz pierwszy zaczęli zadawać sobie pytania – po co my za każdym razem widzimy się z lekarzem osobiście?

Konsultacja wyników online to przecież nic innego, jak tylko kilka zdań, które usłyszymy z ust lekarza. Albo powiem nam on, że wszystko wyszło dobrze – albo będziemy musieli zrobić więcej testów. Tak czy inaczej – na tej jednej wizycie i tak nie dowiemy się niczego szczególnego. Dlaczego by więc nie otrzymać tych informacji przez telefon lub przez Internet? Po co jechać na drugi koniec naszego dużego miasta, aby wyjść z gabinetu po 30 sekundach? Nie ma to sensu. Interpretacja morfologii online to już norma i raczej to rozwiązanie zostanie z nami na zawsze.

Możliwość zaoszczędzenia czasu

Konsultacje wyników badań online to czas zaoszczędzony dla pacjenta – ale i także dla lekarza. Obie te strony musiały wcześniej pojawić się na wizycie, która zajmowała krótki czas – ale była umówiona, więc musiała i tak się odbyć. Z tego względu lekarz miał zajęty cały dzień i nie mogły się już do niego dostać te osoby, które faktycznie potrzebowały spotkać się z nim osobiście. A pacjent musiał brać sobie wolne w pracy, pomimo iż cała wizyta zajęła tylko kilka minut.

W medycynie czas to naprawdę najważniejsza kwestia, więc nie możemy go marnować tam, gdzie nie jest to konieczne. Być może interpretacja wyników badań online to dopiero początek tego rodzaju zmian – w najbliższych latach najpewniej coraz więcej spraw będzie załatwianych za pośrednictwem komputera i Internetu. Musimy tylko upewnić się, że jest to bezpieczne i dane pacjentów są chronione – a wtedy faktycznie powinno być to najlepsze rozwiązanie dla każdego.

Nie bój się, że nie otrzymasz niezbędnej pomocy

Ludzie boją się czasami, że lekarz potraktuje ich lekceważąco, jeżeli nie widzi ich on na żywo – ale tutaj nie chodzi przecież o to, aby każde spotkanie odbywało się online. Jeżeli mamy jakiś problem, który chcemy pokazać lekarzowi to zaznaczmy, że potrzebna nam wizyta stacjonarna – nikt nam tego nie odmówi. Teraz mamy po prostu opcje wyboru.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *