Czym jest krążek dopochwowy?

Krążek dopochwowy jest jedną z metod antykoncepcji hormonalnej. Stanowi coraz częściej wybieraną alternatywę dla tabletek antykoncepcyjnych. Zawiera żeńskie hormony płciowe, które uwalniane do organizmu hamują owulację. Jego działanie skutecznie zapobiega ciąży, będąc tym samym bezpiecznym i delikatnym dla organizmu środkiem antykoncepcyjnym.

Pierścień dopochwowy ma formę elastycznego, bezbarwnego i bezwonnego krążka o średnicy ok. 4-5 cm i grubości 5 mm. Niewielkie rozmiary i łatwości w składaniu umożliwiają samodzielną aplikację.

Krążek aplikuje się raz na 3 tygodnie, dlatego jest jednym z bardziej wygodnych i praktycznych środków antykoncepcyjnych.

Jak działa krążek antykoncepcyjny?

Głównym zadaniem krążka jest hamowanie owulacji. Dochodzi do tego poprzez uwalniane przez niego dwa żeńskie hormony płciowe: etnogestrel i etynyloestriadol (syntetyczne odpowiedniki estrogenu i progesteronu).

Hormony te wnikają bezpośrednio do nabłonka pochwy i hamują proces jajeczkowania. Uniemożliwiają zagnieżdżenie się komórki jajowej w macicy, a także zagęszczają śluz szyjkowy, co utrudnia przemieszczanie się plemników.

Czy krążek dopochwowy jest skuteczny?

Mimo że krążek dopochwowy dostarcza mniej hormonów niż tabletki, jego dawka skutecznie hamuje jajeczkowanie = uniemożliwia zajście w ciążę.

Wskaźnik Pearla dla pierścienia dopochwowego wynosi 0,65, czyli średnio 0,65 na 100 kobiet na rok stosując tę metodę, zaszło w ciążę. Zatem jak widzisz, skuteczność jest wysoka.

Czy warto stosować krążek antykoncepcyjny?

  • Krążek sprawdzi się u kobiet, których nie cechuje regularność — o krążku należy pamiętać zaledwie co 3 tygodnie.
  • Dzięki omijaniu przewodu pokarmowego zniwelowane są uboczne skutki doustnej antykoncepcji.
  • Niższe stężenie hormonów to lepsze samopoczucie i mniej skutków ubocznych, takich jak zmiany nastroju czy nudności.
  • Obfitość krwawień międzymiesiączkowych jest mniejsza niż w przypadku tabletek antykoncepcyjnych.
  • Podczas stosowania krążka dopochwowego można współżyć.

Pamiętaj, że krążek dopochwowy chroni przed zajściem w ciąże, jednak nie zapewnia ochrony przed chorobami przenoszonymi drogą płciową!

Antykoncepcja online — czy dostanę e-receptę na krążek dopochwowy?

Myślisz, że e recepta na tabletki antykoncepcyjne to wszystko, na co możesz liczyć od lekarza? Niezależnie czy od lekarza ogólnego, czy ginekologa, recepta online może umożliwiać Ci również zakup krążka dopochwowego.

Wystarczy, że zapiszesz się na konsultacje online, podczas których poprosisz o dany środek zapobiegania ciąży.

Antykoncepcja na receptę online dostępna jest dla każdej kobiety, która jest już użytkowniczką zabezpieczeń hormonalnych. Jeśli dopiero rozpoczynasz przygodę z antykoncepcją — udaj się do gabinetu ginekologicznego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *