Dieta i ćwiczenia – zadbaj o zdrowie

Połączenie zdrowej diety z regularną aktywnością fizyczną, to najlepszy sposób na zrzucenie zbędnych kilogramów. Warto zadbać o prawidłową wagę, aby zyskać wymarzoną sylwetkę, dobrą formę i cieszyć się zdrowiem. O czym pamiętać i jak wytrwać w postanowieniach? Kilka prostych porad znajdziesz poniżej.

Skutki otyłości

Otyłość i nadwaga są spowodowane najczęściej brakiem ruchu oraz niezdrową dietą. Warto zareagować jak najszybciej, aby móc uzyskać pożądane efekty. Najpoważniejsze możliwe skutki otyłości to:

  • Nieprawidłowości związane z pracą układu krążenia.
  • Nadciśnienie tętnicze.
  • Problemy z oddychaniem.
  • Zaburzenia miesiączkowania.
  • Problemy ze stawami.

Jeśli mowa o skutkach otyłości, nie można zapominać również o tych związanych z formą psychiczną. To jak wyglądamy ma ogromny wpływ na samopoczucie. Osoby otyłe często mają problemy z podjęciem skutecznych działań odchudzających, często borykają się z efektem jojo. Jeśli dodatkowo spotykają się z nieprzyjemnymi komentarzami ze strony innych, jest to prosta droga do problemów związanych ze zdrowiem psychicznym.

Postaw na zdrową dietę

Jeśli widzisz, że kilogramów przybywa, zareaguj jak najszybciej. Bardzo ważna jest dieta, powinna być bogata w najważniejsze witaminy i składniki odżywcze, dzięki którym organizm może funkcjonować prawidłowo. W zdrowej diecie nie ma miejsca na napoje gazowane i słodzone, tłuste potrawy, słodycze. Bardzo ważny jest wskaźnik BMI, dzięki któremu można ustalić, ile kalorii trzeba spożywać dziennie aby schudnąć. Wskaźnik pozwala ustalić zapotrzebowanie kaloryczne organizmu, dzięki czemu można określić odpowiedni ujemny bilans kaloryczny. Aby dieta była skuteczna, należy spożywać mniej kalorii. Jak obliczyć zapotrzebowanie kaloryczne? Najprostszym sposobem jest skorzystanie z narzędzi internetowych, takich jak bmi22.pl. Dzięki niemu można dowiedzieć się, jaka ilość kalorii spożywanych dziennie pozwoli na zrzucenie zbędnych kilogramów.

Samodzielne ułożenie odpowiedniej diety jest możliwe, ale nie zawsze łatwe. Aby ustalony jadłospis był skuteczny, powinien zawierać wszystko to, co potrzebne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Istotne jest także prawidłowe obliczanie kalorii. W przypadku trudności, warto podjąć współpracę z profesjonalistą. Doświadczony dietetyk ułoży dietę, która spełni wymagania organizmu a jednocześnie pozwoli na zrzucenie zbędnych kilogramów.

Regularna aktywność fizyczna

Poza zdrową dietą, nie można zapominać również o regularnych ćwiczeniach. W zależności od stopnia zaawansowania, należy wybrać trening o odpowiedniej intensywności. Warto dostosować trening do swoich możliwości, aby nie zniechęcić się trudnościami po kilku dniach ćwiczeń. Jeśli chodzi o częstotliwość, ważny jest rodzaj treningu, ale minimum to trening 2 razy w tygodniu.  Połączanie zdrowej diety z ćwiczeniami sprawi, że tkanka tłuszczowa będzie sukcesywnie znikać. Poprawi się także Twoje samopoczucie, zyskasz dobrą formę i moc pozytywnej energii. Na jaki trening postawić? Poniżej znajdziesz kilka propozycji, dzięki którym tłuszcz zacznie znikać.

Zajęcia w klubie fitness

Jedną z najpopularniejszych form treningu są zajęcia w klubie fitness. Zumba, trening interwałowy, zajęcia na rowerach stacjonarnych to tylko niektóre z dostępnych możliwości. Zajęcia prowadzą doświadczeni instruktorzy, którzy dbają o bezpieczeństwo osób ćwiczących i poprawne wykonywanie ćwiczeń. Zaletą zajęć fitness jest możliwość wyboru, dzięki czemu każdy może znaleźć coś dla siebie. Zajęcia fitness pozwalają na urozmaicenie treningu, co jest bardzo ważne. Pamiętaj, że nudny trening to nic dobrego. Warto znaleźć taką formę, która będzie nie tylko skuteczna, ale także chociaż trochę przyjemna.

Trening na siłowni

W tym zestawieniu nie mogło zabraknąć tradycyjnego sposobu na trening, czyli ćwiczeń  na siłowni. Nie trzeba obawiać się, że taki trening zbuduje duże mięśnie. Jeśli zależy Ci na spaleniu tkanki tłuszczowej, siłownia spełni Twoje oczekiwania. Najważniejsze jest odpowiednie dobranie ćwiczeń, obciążenia, ilości serii oraz powtórzeń. Na początku przygody z siłownią warto podjąć współpracę z trenerem personalnym. Profesjonalista ułoży najlepszy trening, pokaże jak ćwiczyć prawidłowo, zadba o bezpieczeństwo podczas treningu.

Ćwiczenia w domu

Jeśli trening na siłowni lub w klubie fitness nie wzbudza Twojego entuzjazmu, być może ćwiczenia w domu będą najlepszą opcją. Wyjścia są dwa, można korzystać z filmów z treningami lub posłużyć się sprzętem. W przypadku pierwszego rozwiązania, jedyne czego potrzebujesz to urządzenie z dostępem do internetu oraz wygodne buty i strój sportowy. Trenerzy prowadzą swoje kanały w serwisie YouTube, gdzie znajdziesz treningi o różnym stopniu zaawansowania.

Jeśli Twoja kondycja pozostawia wiele do życzenia, a nie chcesz ćwiczyć poza domem, postaw na odpowiedni sprzęt. Na początek wystarczy rowerek stacjonarny i regularny trening dopasowany do stopnia zaawansowania. Pamiętaj jednak, aby stale podnosić sobie poprzeczkę, a uzyskasz zamierzony cel.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *