Jak dbać o wzrok pracując przy komputerze?

Wzrok jest niezwykle ważnym zmysłem, a jego znaczenie wynika z wielu aspektów, zarówno funkcjonalnych, jak i psychospołecznych. Praca przy komputerze naraża oczy na zmęczenie, suchość, podrażnienia i inne problemy. Ergonomiczne stanowisko pracy i właściwa dbałość o narząd wzroku stanowią dobrą profilaktykę problemów z oczami. Podpowiadamy, w jaki sposób zadbać o higienę oczu w codziennej pracy.

Częste przerwy – Twój cenny sprzymierzeniec

Podczas pracy przy komputerze kluczowe jest pamiętanie, że oczy także potrzebują przerw. Zaleca się korzystanie ze schematu “20-20-20”. Oznacza to, że po każdych 20 minutach spędzonych przed monitorem należy spojrzeć na dowolny obiekt oddalony co najmniej o 20 stóp (czyli około 6 metrów) przez około 20 sekund. Krótkie regularne przerwy pozwalają zmniejszyć napięcie gałek ocznych i daje im potrzebne odprężenie.

Odpowiednie oświetlenie – kluczowe w profilaktyce

Miejsce pracy powinno być właściwie oświetlone. Zbyt jasne lub zbyt słabe światło może przyczynić się do zmęczenia oczu. Należy unikać również odbijania się źródła światła w ekranie monitora. Światło lampy powinno padać na klawiaturę i obszar roboczy blatu biurka, nie ekran. Należy dążyć również do maksymalnego wykorzystania światła dziennego, które jest najzdrowsze dla oczu.

Pozycja przy komputerze – to również bardzo ważne

Monitor komputera powinien znajdować się na wysokości oczu, naprzeciw nas, a odległość od niego ma wynosić około 50-70 centymetrów. Klawiatura i myszka muszą być umieszczone w taki sposób, aby ręce były wygodnie ułożone. Dzięki temu unika się napięcia szyi i pleców, które prowadzi nie tylko do zwyrodnień w obrębie kręgosłupa, ale także może negatywnie wpłynąć na jakość widzenia.

Okulary i soczewki kontaktowe – znaczenie właściwego doboru

Osoby noszące okulary lub soczewki kontaktowe powinny kontrolować u okulisty, czy korekcja jest odpowiednio dostosowana do pracy przy komputerze. Użytkownicy soczewek kontaktowych muszą zawsze zdejmować je na noc. Ocenia się, że już półgodzinna drzemka może spowodować przyklejenie się szkła kontaktowego do oka, skutkując potem ryzykiem otarcia rogówki przy zdejmowaniu szkieł. Okulista przy doborze szkieł kontaktowych podpowie Ci w jaki sposób je prawidłowo zakładać i jak się zachowywać przy ich noszeniu.

Higiena oka i brzegów powiek – pomaga zapobiegać infekcjom

Kluczowym elementem profilaktyki jest dbałość o higienę oczu. Nie można pocierać ich brudnymi rękoma, bo może to spowodować infekcje, na przykład bakteryjne zapalenie spojówek. Ważna jest regularna higiena brzegów powiek przy pomocy specjalistycznych chusteczek lub płynów. Czyste brzegi powiek przyczyniają się do ogólnego komfortu oczu, eliminując uczucie pieczenia, swędzenia i zaczerwienienia. Doświadczony okulista udzieli Ci dokładnych informacji odnośnie prawidłowej pielęgnacji oczu

Nawilżanie oczu – wybierz dobrej jakości krople

Pracując przy komputerze, należy również pamiętać o regularnym nawilżaniu oczu. Łzy zawierają enzymy i substancje bakteriobójcze, które pomagają w zwalczaniu szkodliwych mikroorganizmów. Nawilżanie oczu wspiera tę naturalną funkcję obronną, zapobiegając infekcjom. Najlepiej jest wybierać krople bez konserwantów, które nazywa się sztucznymi łzami.

Okulista i czas na badania

W przypadku osób pracujących przy komputerze szczególnie ważne są regularne badania u okulisty. Wczesne wykrywanie chorób oczu i dysfunkcji narządu wzroku pomaga w ich skutecznym leczeniu. Podstawowe badanie u lekarza okulisty obejmuje badanie ostrości wzroku, ocenę odruchów źrenicy w zetknięciu ze światłem, test rozpoznawania barw oraz badanie dna oka po rozszerzeniu źrenic.

Oczy osób, które pracują przy komputerze, są szczególnie narażone na różne problemy. To między innymi zespół suchego oka, nadmierna męczliwość mięśni wokół oczu, trudności w skupieniu wzroku, bóle głowy, a nawet problemy ze snem wskutek nadmiernej ekspozycji na światło niebieskie. Odpowiednia pielęgnacja i profilaktyka pomaga zapobiegać tym kłopotom i poprawia codzienny komfort funkcjonowania. Dbałość o oczy jest czymś znacznie więcej niż troską o jedno z podstawowych narzędzi pracy. To również jeden z ważnych filarów ogólnej profilaktyki zdrowotnej. Okulista w Ortognatyce z pewnością doradzi Ci jak najlepiej dbać o wzrok. Zapraszamy do kontaktu.