Jeśli zderzymy ze sobą słowa senior i uśmiech, zwykle obraz, jaki pojawia się w naszej głowie, nie jest niczym pięknym i ujmującym. Wyobrażenie stanu uzębienia ludzi starszych jest bardzo jednoznaczne i nie ma zbyt wiele wspólnego z walorami dodatnimi dla urody. Często to właśnie ten pogląd jest, paradoksalnie, odpowiedzialny za brak chęci u seniorów, aby bez względu na wiek dbać o swoje zęby i walczyć nie tylko o ich wygląd, ale także, a może i przede wszystkim, o ich zdrowie.
Czy utrata zębów to naturalny proces u osób starszych?
Absolutnie nie! To mit, który pokutuje w społeczeństwie od bardzo wielu lat i ciągnie za sobą bardzo tragiczne skutki. Senior, który doświadczył utraty zębów, bierze to za coś normalnego i nie czuje potrzeby udania się do stomatologa, który przecież posiada odpowiedni asortyment stomatologiczny i mógłby we wczesnej fazie zaradzić sytuacji, a w momencie, kiedy jest już po fakcie, założyć chociażby implanty, aby utrzymać wizualny efekt ładnego uśmiechu. Pełne uzębienie w jamie ustnej jest nie tylko kwestią estetyki, ale także ogólnego zdrowia i dobrej kondycji całej jamy ustnej. Braki w uzębieniu powodują zanik i zapadanie się kości szczęki, co wpływa destrukcyjnie na pozostałe zęby.
Niepełne uzębienie lub jego całkowity brak generują także problemy z przeżuwaniem pokarmów, co znacznie pogarsza jakość życia – problemy z jedzeniem generują problemy z dietą, a ta ciągnie za sobą szereg kolejnych negatywnych konsekwencji dla zdrowia.
Seniorzy nie są jednorodną grupą, która tak samo podchodzi tematyki uzębienia i stanu jamy ustnej, dlatego nie sposób jednoznacznie ich scharakteryzować i znaleźć jedno uniwersalne rozwiązanie danej sytuacji, które można zastosować do całej grupy wiekowej. Najłatwiej zobrazować to na przykładzie zapisów online, które stają się coraz popularniejsze i zdarza się, że zaczynają wypierać wcześniejsze metody, jakie znane są osobom starszym. Tylko niewielki odsetek jest w stanie sprawnie posługiwać się komputerem, albo przynajmniej na tyle biegle, aby móc zarejestrować się w gabinecie online. Dla bardzo wielu jest to bariera nie do przeskoczenia, która skutecznie demobilizuje do próby podjęcia umówienia się na wizytę, co często skutkuje całkowitym zniechęceniem do leczenia dentystycznego i pozwoleniem na stałe pogarszanie się stanu zębów i jamy ustnej.
Niestety trzeba też przyznać, że niewiele gabinetów jest gotowych na to kompleksowo zająć się pacjentem-seniorem. Często te braki to materiały stomatologiczne i odpowiednie zaplecze narzędzi oraz wiedzy uniemożliwia im świadczenie usług z zakresu, który pozwoliłby w pełni obsłużyć pacjenta. Niestety wielu seniorów odbiera to jako sygnał, że nikt nie uwzględnił ich w programie leczenia, co daje odczuć, że są niechętnie przyjmowanymi pacjentami w danym gabinecie stomatologicznym, ponadto generuje to szereg wątpliwości, czy zostaną prawidłowo obsłużeni.
Społeczeństwo się starzeje, więc seniorzy z czasem staną się główną grupą docelową dla wielu gabinetów stomatologicznych, dlatego warto myśleć o nich jako pacjentach traktowanych na równi z młodszym pokoleniem.