Rezonans magnetyczny – zasady działania

Rezonans magnetyczny – zasady działania

Jeśli ktoś nie korzystał do tej pory z rezonansu magnetycznego, może mieć trudności z wyobrażeniem sobie tego typu zabiegu. Żadna opowieść o tym, w jaki sposób przeprowadza się to badanie nie odda wrażeń rzeczywistych. Rezonans magnetyczny warszawa polega na szczególnym badaniu wszystkich komórek naszego ciała poprzez stosowanie naświetlenia. Jest ono bezpieczne dla naszego zdrowia i nie wywołuje skutków ubocznych, tak jak niektóre rodzaje promieniowania – np. rentgenowskie. W tej chwili technika medyczna posunęła się tak silnie do przodu, że można zapomnieć o rezonans magnetycznychorobach powodowanych skutkami wykorzystywania najnowocześniejszych technologii. Badania jasno pokazują, że korzystający z rezonansu magnetycznego później mogą normalnie funkcjonować, oddychać, pracować, działać, rozwijać się. Do badania przystępujemy w szpitalnym ubiorze. Może mieć on postać zwykłej, bawełnianej koszuli. Do szczegółowych badań np. klatki piersiowej warto zrezygnować z górnej części garderoby. Wszystko odbywa się w dyskretnej atmosferze. Pacjent poddawany badaniu rezonansem przebywa w pozycji leżącej.

Rezonans magnetyczny – wjeżdżamy do strefy badania

Strefa  przeznaczona do badania rezonansem przypomina nieco scenografię filmów fantastycznych. Kabina, w której odbywa się prześwietlenie, ma kształt walca, do którego pacjent wjeżdża w pozycji leżącej na specjalnym materacu. Urządzenie obsługiwane jest mechanicznie. Do środka nie dochodzą żadne dźwięki, wnętrze jest pozbawione dostępu do dźwięków z zewnątrz. Pacjenta o zakończonym badaniu informuje jedynie specjalny sygnał. Leżący i poddawany badaniom w ogóle nie odczuwa na własnej skórze wpływu promieniowania. Jest ono nieinwazyjne i niewidoczne. Tak działają profesjonalne skanery. W niektórych widać jeszcze wiązki promieni, ale są to coraz rzadsze przypadki. Przebywając w takiej kabinie nie ryzykujemy zagrożenia oparzeń czy obrażeń typowo mechanicznych. Możemy swobodnie zamknąć oczy i się rozluźnić. Nie zaszkodzi nawet luźna drzemka w czasie całego badania. Na pewno o zakończeniu wszystkich czynności zostaniemy poinformowani na czas. Wtedy materac wysunie się z wnętrza kabiny.

Rezonans magnetyczny –  szybkie badanie z jasnymi wynikami

Wykonując rezonans magnetyczny głowy w wybranym gabinecie lekarskim, w gabinecie szpitalnym, nie musimy czekać długo na wyniki. Są one w pełni dyskretne. Możemy je otrzymać do rąk własnych lub poprosić o to, aby zostały przesłane pocztą na nasz adres domowy. Pacjenci z reguły wybierają tę drugą  opcję. Ma to często związek z obawami, że wyniki mogą być fatalne, a czas oczekiwania na przesyłkę ze szpitala może pozwolić nam na bliższe oswojenie się z trudną sytuacją. Każdy z nas ma swoje sposoby na przygotowanie się do najgorszego. Ciężkie choroby, na czele z nowotworami, jeśli zostaną wcześnie wykryte z pomocą rezonansu magnetycznego, mogą zostać niemal całkowicie wyeliminowane. Największym wrogiem ludzi walczących z chorobami jest ich opieszałość i brak zdecydowania, A przecież rezonans magnetyczny to takie samo badanie jak każde inne, jedynie przeprowadzane przy użyciu lepszych i bardziej rozbudowanych sprzętów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *