Mężczyźni nie powinni obawiać się regularnych wizyt u urologa. Niektórzy borykają się ze stulejką, która z pewnością daje przykre objawy. Polega ona na niemożności całkowitego odprowadzanie napletka z żołędzi prącia. Urolog Toruń może nam pomóc w takiej sytuacji. Przyjrzyjmy się temu, jak przebiega proces leczenia i jak wygląda stulejka. Kiedy należy udać się do specjalisty? Co powinno nas zaniepokoić?
Jak wygląda stulejka?
Stulejka to dosyć powszechny defekt anatomiczny, który może być nabyty lub wrodzony. Polega na zwężeniu otworu napletka, co uniemożliwia prawidłowe odprowadzenie z żołędzi prącia. Niestety często schorzenie daje poczucie dyskomfortu i dolegliwości bólowe, zwłaszcza podczas stosunku seksualnego i czynności higienicznych. Faktem jest, że może prowadzić do problemów ze wzwodem, co przekłada się negatywnie na życie seksualne. Podczas wizyty u specjalisty, konsultacja urologiczna przebiega sprawnie i precyzyjnie. Pamiętajmy o tym, że lekarz może zlecić dodatkowe badania – USG jąder, czy też USG układu moczowego.
Rodzaje stulejki
Warto podkreślić, że stulejka przyczynia się do powstawania stanów zapalnych w okolicach prącia, co wiąże się z zalegającym moczem, złuszczającym się łojem, bakteriami i nasieniem. W konsekwencji dochodzi nawet do uszkodzenia nerek i ich niewydolności. Poza tym, schorzenie doprowadza do nawracających stanów zapalnych u partnerek seksualnych mężczyzny. Kobiety narażone są na infekcje wewnętrznych narządów płciowych i dróg moczowych. Pomoc uzyskamy u specjalisty, a ciekawą ofertę znajdziemy na stronie www.citomed.pl.
Jak powstaje stulejka? U chłopców do 1 roku życia jest naturalnym procesem i powinna ustąpić do ukończenia 2 roku życia. Gdy żołądź nie odsłoni się u chłopca w wieku 3-4 lat, rodzice muszą udać się do chirurga dziecięcego. Wyróżniamy dwa rodzaje stulejki:
- częściowa – źołądź penisa w stanie wzwodu jest odsłonięta jedynie częściowo,
- całkowita – napletek całkowicie zasłania żołądź prącia.
Niekiedy mężczyzna nie jest świadomy kłopotów ze stulejką. To sprawia, że diagnoza i leczenie bywają trudne.
Proces leczenia stulejki
Poza stulejką, istnieje też wiele innych schorzeń urologicznych u mężczyzn. Przykładem jest wodnika jądra. To pewien rodzaj torbieli, która jest wypełniona płynem surowiczym w obrębie osłonki jądra. Dochodzi do powiększenia objętości moszny. Inne schorzenie może dotyczyć problemów z wędzidełkiem. Jest to fałd skóry, który pojawia się między napletkiem a dolną częścią żołędzi. Jeśli wędzidełko jest za krótkie, dochodzi do utrudnienia zsunięcia napletka. Wtedy wykonuje się zabieg chirurgiczny.
Jak przebiega leczenie stulejki? Najważniejszy jest tutaj wiek pacjenta i stopień zaawansowania schorzenia. U mężczyzn i starszych chłopców stosuje się chirurgiczne leczenie. Zabieg wykonuje urolog, po wyleczeniu zakażeń i stanów zapalnych napletka. Polega na usunięciu zwężonej części napletka i wykonaniu drobnych nacięć, które poszerzają jego ujście. Niekiedy wystarczająca jest plastyka napletka lub wędzidełka. Z kolei w skrajnych przypadkach stosuje się obrzezanie.
Urolog Toruń to specjalista z doświadczeniem i wiedzą, który służy pomocą w razie problemów ze schorzeniami urologicznymi. Każdy mężczyzna powinien regularnie odwiedzać tego lekarza, jednak zazwyczaj wizyta wiąże się z występowaniem różnych objawów. Konsultacja urologiczna przebiega w przyjaznej atmosferze – nie należy się bać takiej wizyty. Lekarz wykona badanie i wskaże ścieżkę leczenia.