Werbena – jakie ma właściwości i jak wpływa na zdrowie

Werbena – jakie ma właściwości i jak wpływa na zdrowie

Werbena to rodzaj roślin zielnych z rodziny werbenowatych obejmująca ok. 200 gatunków. Typowym przedstawicielem tej rodziny jest Werbena zwyczajna (Verbena officinalis L.).

Werbena pospolita jest mrozoodporną byliną, dorastającą do 90 cm wysokości. Rurkowate, fiołkowej barwy kwiatuszki, pojawiają się na szczytach pędów w połowie lata. Lubi słoneczne i lekko zacienione stanowiska. Werbena pospolita to bylina, która rośnie w niemal każdym rejonie świata.

Już w starożytności doceniano jej niezwykłe właściwości, dziś równie chętnie stosowana jest jako zioło lecznicze na różne dolegliwości. Celtowie na jej bazie przyrządzali magiczne mikstury i odprawiali obrzędy. W Egipcie nazywana była „łzami Isis”, w chrześcijaństwie „świętym ziołem”, to ponoć jej zielem tamowano rany Chrystusa. W Chinach nazywana „zębem smoka”, ze względu na silne właściwości lecznicze. Nazwa właściwa pochodzi od celtyckiego słowa „farfaen”, co oznacza „wyprzeć kamienie”.

Dawniej wierzono, że napary z werbeny potęgują śnienie, a nawet wywołują świadome sny. W Europie napary z werbeny lubili szczególnie poeci i pisarze, gdyż panowało przekonanie, że picie ich zwiększa kreatywność.

Werbena ma szerokie spektrum działania. Stosowana doustnie, wykazuje silne właściwości przeciwkaszlowe, wykrztuśne, przeciwzapalne, rozkurczowe oraz uspokajające. Stosowana jest też przy bezsenności, nadmiernej nerwowości, migrenie i łagodzeniu objawów menopauzy. Dobrze popijać napar po przebytej grypie, gdy osłabiony organizm podatny jest na obniżenie nastroju.

Naparem z werbeny można płukać gardło w przypadku anginy, przemywać zmęczone oczy lub rany. Jeśli chcesz naturalnie polepszyć swoje zdrowie możesz łatwo zrobić napar lub nalewkę z werbeny.

Przepis na napar i nalewkę z werbeny

Napar z werbeny: ziele werbeny, około 1 stołową łyżkę, zalej 1 szklanką wrzątku i zostaw do zaparzenia przez kwadrans. Smaczną herbatkę uzyskasz, dodając plasterek cytryny, łyżeczkę miodu lub konfitury.

Nalewka z werbeny: nalewkę z werbeny przyrządzaj w stosunku 1:5. Ziele zalej 40% alkoholem i maceruj. Najlepiej odstaw na kilka tygodni, minimalny czas wynosi 7 dni. W celach leczniczych popijaj około 10 ml nalewki, 3 razy dziennie. Przepis możesz udoskonalić według własnych upodobań, dodając np. cukier lub miód.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *