Z wizytą u ginekologa – co powinnyśmy wiedzieć?

Z wizytą u ginekologa – co powinnyśmy wiedzieć?

Ginekolog to jeden z ważniejszych lekarzy specjalistów. Czym dokładnie się zajmuje? Kiedy należy się do niego zgłosić? Jakie badania wykonuje? Tego dowiesz się z poniższego tekstu!

Ginekolog – kto to taki?

Ginekolog jest lekarzem specjalizującym się w profilaktyce, diagnostyce oraz leczeniu chorób żeńskich narządów płciowych. Z jego usług mogą korzystać wszystkie panie i to niezależnie od wieku, a więc przyjmie zarówno dzieci, jak i nastolatki, czy kobiety dorosłe i w wieku dojrzałym. Co więcej, ginekologia jest ściśle związana z położnictwem, więc ginekolog jest też specjalistą, który jest w stanie nie tylko zająć się ciężarną, ale również odebrać poród, zająć się noworodkiem, czy świeżo upieczoną mamą.

Ginekolog – wskazania do wizyty

Kiedy należy zgłosić się do ginekologa? Jak już wspomnieliśmy, ginekolog warszawa to lekarz wszystkich kobiet, więc nie da się jednoznacznie stwierdzić, kiedy należy się do niego zgłosić. Każdy ginekolog warszawaprzypadek należy rozpatrywać indywidualnie, ale istnieje kilka wskazań, których nie należy bagatelizować, co oznacza, że należy zapisać się jak najszybciej do lekarza. O czy mowa? Jeśli pojawią się bóle w podbrzuszu, bóle w piersiach, czy świąd i pieczenie pochwy, czyli dolegliwości, które mogą świadczyć o infekcji pochwy. Do ginekologa należy się również zgłosić wtedy, gdy występują problemy z miesiączką. Dotyczy to jednakowo braku miesiączki, obfitych i bolesnych krwawień, plamień między miesiączkami, jak również zbyt krótkich miesiączek. Nie wolno bagatelizować również nieregularnych miesiączek, występowania upławów, jak również rybiego zapachu ze stref intymnych.

O wizycie u ginekologa powinny również pomyśleć kobiety, które dopiero planują rozpoczęcie współżycia, jak również te, które planują zajść w ciążę lub zauważyły u siebie pierwsze objawy (czyli brak miesiączki, wymioty, nudności, czy osłabienie). Wskazaniem do wizyty jest także profilaktyka – jedna lub dwie wizyty w ciągu roku wystarczą, by mieć stałą kontrolę nad swoim zdrowiem i ochronić się przed poważnymi schorzeniami.

Ginekolog – jakich badań należy się spodziewać?

No właśnie, jakich badań możemy się spodziewać w trakcie wizyty u ginekologa? Jednym z najczęściej wykonywanych badań jest to z wykorzystaniem wziernika, który wsuwany jest do pochwy. Dzięki temu badaniu ginekolog może obejrzeć szyjkę macicy, jak również pobrać materiał do cytologii. Kolejnym, również często wykonywanym badaniem jest USG przezpochwowe, czyli badanie, które pozwala określić zarówno stan narządów, jak i wszelkiego typu nieprawidłowości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *